top of page

Osada Kopec a její okolí

Osada Kopec vás zaujme svými podstávkovými domy a sakrálními památkami. Najdete ji v severozápadní části Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. 

Malá osada ve Šluknovském výběžku se mohla v minulosti pyšnit čtyřmi mlýny a katry na Brtnickém potoce a čtyřmi velkými vodními nádržemi. Kopec nesl až do roku 1945 název Hemmehübel. Víska byla založena před rokem 1660 a od 18. století se zde odlévaly zvony a fungovalo zde několik vynikajících zvonařů. Převážnou část obyvatel tvořilo až do konce 2. světové války německé obyvatelstvo. Po jejím skončení se sem přestěhovali lidé z vnitrozemí a Němci byli z pohraničí odsunuti.

Do současnosti se v osadě zachoval jenom jeden rybník, kaplička z roku 1809 a takřka polovina původních domů, ukazující typickou lužickou architekturu s roubenými a hrázděnými domy s podstávkou. V osadě a blízkém okolí si všimněte kříže u Richtermühle, kříže u domu číslo 16, Lesníkova kříže nebo sochy sv. Antonína. Z osady se dají podnikat turistické a cyklistické výlety a také najdete nedaleko lezecké věže.

Více informací na oficiálních stránkách Osady kopec

Míst k navštívení v okolí je doopravdy hodně. Rádi Vám poradíme a z vlastní zkušenosti doporučíme. 

Určitě doporučujeme navštívit Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Tam zjistíte doopravdy vše. ​

Za návštěvu stojí například:​

Mariina vyhlídka, Pravčická bráná, pivovar Kocour, Loreta Rumburk, Dymník, Vlčí hora, Jedlová, Brtnický hrádek, Kyjov, Tolštejn, Děčín, Soutězky Hřensko, Tanečnice, Vlčí hora, pivovar Krásná Lípa, Drážďany, pevnost Königstein, Bastei, Děčínský zámek, Malá Pravčická brána, Tiské stěny, Dolský mlýn, Panská skála, rozhledna Weiberg, Rudolfův kámen, Pastýřská stěna, Hora Luž, Kyjovské údolí, Jeskyně víl, Trpasličí jeskyně, Belveder, muzeum Rumburk, Děčín nebo Bad Schandau, Křížová hora, Tokáň, čokoládovna Mana, výlety na lodi (Děčín-Hřensko-Děčín), Zoo Děčín nebo Liberec, Rabštejn, a další...

bottom of page